۱۳۹۹/۹/۲۹ فناوری اطلاعات

کی بازار-  فیلتر Microsoft Defender SmartScreen در ویندوز 10 به شما کمک می‌کند از پی‌سی‌تان در مقابل فیشینگ و بدافزار روی وبسایت‌هایی که وبگردی کرده‌اید و اپ‌هایی که استفاده نموده‌اید محافظت نمایید. این فیلتر در حقیقت حکم یک سیستم هشدار اولیه را دارد که به کاربر اجازه می‌دهند بداند آیا سایتی مشکوک است یا نه یا مطمئن شود فایلی دانلودشده در فهرست برنامه‌های امن نرم‌افزاری‌اش پیدا نشده است. روشن بودن قابلیت SmartScreen را همیشه توصیه می‌کنیم چراکه آسانترین روش برای محافظت از دستگاهتان در برابر تهدیدهای شناسایی‌نشده به حساب می‌آید؛ اما برخی‌اوقات شاید دلتان بخواهد به طور موقتی این تنظیمات را برای دانلود بازی یا اپی که می‌دانید امن است اما SmartScreen آن را هشدار داده غیرفعال کنید. در ادامه قصد داریم نحوه‌ی غیرفعال کردن فیلترِ SmartScreen را در ویندوز 10 خدمتتان توضیح دهیم. پس با ما همراه بمانید.

توجه: حتی اگر نخواستید چنین فایل ناشناخته‌ای را از طریق SmartScreen اجرا کنید، پیش از دانلود می‌توانید با این لینک به صورت آنلاین پتانسیل بدافزار بودنش را چک کنید.

استفاده از منویی به نام App & Browser Control

آسانترین روش برای غیرفعال کردن فیلتر SmartScreen استفاده از منوی تنظیمات سیستمی به نام App & Browser Control است که می‌توان از طریق منوی استارت بدان دسترسی پیدا کرد.

گزینه‌ی مخصوص SmartScreen  به طور مشهودی در صفحه مربوطه در قالب On نمایش داده شده است. فقط کافیست برای غیرفعال کردن Windows Defender SmartScreen گزینه off را بزنید.

توسط ویندوز دیفندر چنین اخطاری را دریافت خواهید کرد:

«SmartScreen for Windows Defender is off. Your device may be vulnerable»

در صورتیکه قصد دارید فایل‌های ناشناخته را نصب کنید شما می‌توانید پیام را رد کرده و نشانه‌های پرچم را موقتاً  از warn به off تغییر دهید.

همچنین دکمه‌های رادیو زیر گزینه Check apps and files را نیز چک کنید؛ جایی که دو گزینه وجود دارد: Warn یا Block. اگر Warn را انتخاب کردید، SmartScreen وقتی تلاش کنید فایل یا اپ ناشناخته را باز نمایید به شما هشدار خواهد داد. اگر هم Block را انتخاب کنید، SmartScreen پیام هشداری را نمایش خواهد داد و مانع اجرا شدن فایل یا اپ خواهد شد.

استفاده از ویرایشگر Group Policy

جدا از متود ساده‌ و پیش‌فرض فوق، همچنین برخی متودهای سیستم یا ادمین شبکه‌ را نیز برای دسترسی جایگزین به Windows Defender SmartScreen بررسی خواهیم کرد. برای سیستم یا ادمین‌های شبکه، ویندوز خط‌مشی خاصی تنظیم‌شده در ادیتور Group Policy دارد که از این طریق می‌شود فیلتر  SmartScreen را در ویندوز 10 غیرفعال کرد.

 1.      با سرچ کردن gpedit.msc در منوی استارت، Group Policy Editor را باز کرده به Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> File Explorer بروید.
 2.      خط‌مشی Configure Windows Defender SmartScreen را پیدا کرده و رویش دو بار کلیک کنید.
 3.      در پنجره تنظیمات خط‌مشی، آن را به طریق زیر پیکربندی کنید:
 •         برای غیرفعالسازی فیلتر SmartScreen گزینه رادیویی Disabled را انتخاب کنید.
 •         به منظور فعالسازی فیلتر SmartScreen گزینه Enabled را انتخاب کرده و یا Warn یا Warn and prevent bypass زیر بخش Options را انتخاب نمایید.


برای آنکه تغییرات اعمال‌شده اثر کند، سیستم خود را ریستارت کنید و به عنوان ادمین فرمان gpupdate /force را اجرا نمایید.

استفاده از Registry Editor

کاربران ویندوز 10 هوم به Group Policy Editor دسترسی نخواهند داشت. با این حال، شما می‌توانید برای غیرفعال کردن فیلتر SmartScreen از Registry Editor استفاده کنید. فقط باید چندتایی ارزش بسازید. پیشش از رجیستری، از آن بک‌آپ بگیرید.

 1.      Regedit را در منوی استارت سرچ کنید و آن را به عنوان ادمین باز نمایید. به لوکیشن زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System

 1.      به منظور غیرفعالسازی فیلتر SmartScreen، با انتخاب New و بعد DWORD (32-bit) Value یک ارزش جدید DWORD بسازید.

نام ارزش را EnableSmartScreen بگذارید. روی ارزش تازه‌شاخته‌شده کلیک کنید و ارزشش را 0 بگذارید.

 1.      برای فعالسازی فیلتر SmartScreen، ابتدا Value Data گزینه EnableSmartScreen را روی 1 تنظیم کنید.
 2.      حال باید سطح بلاک SmartScreen را تعیین کنید. برای این منظور، روی پنل سمت راست، کلیک‌راست نموده و گزینه New -> String Value را انتخاب کنید. نام ارزش را بگذارید ShellSmartScreenLevel.
 3.      روی رشته جدید ارزش دو بار کلیک کنید و یا Warn و یا Block را به عنوان داده ارزش تنظیم نمایید.
 •         Warn: پیام هشداری نشان می‌دهد که البته می‌شود آن را دور زد.
 •         Block: پیام هشداری نشان می‌دهد و بعد مانع اجرای اپ یا فایل می‌شود.

منبع: کی بازار (فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اورجینال)، با دریافت انواع لایسنس‌های معتبر از تامین‌کنندگان جهانی این امکان را برای تمام کاربران فراهم آورده است تا در چند ثانیه، از خدماتی بین‌المللی لذت ببرند. در کی بازار امکان خرید لایسنس‌های اورجینال نرم افزار‌های کاربردی و امنیتی(ویندوز اورجینال، آفیس اورجینال، آنتی ویروس اورجینال، آنتی ویروس کسپرسکی، آنتی ویروس پادویش و آنتی ویروس نود 32) بصورت ارسال آنی فراهم آمده است