۱۳۹۷/۱۱/۲۳ امنیت اطلاعات

کی بازار- آیا خواهان افزایش لایه‌های امنیتی پیام‌هایی هستید که از طریق جیمیل ارسال می‌کنید؟ "حالت محرمانه‌ی جیمیل"[1] دقیقاً برای همین منظور به شما ارائه شده است. این حالت در واقع به شما اجازه می‌دهد تا پیام‌های ایمیلِ مهم و محرمانه را دور از دسترسی‌های غیرقانونی ارسال کنید. همچنین با این قابلیت، خواهید بود تا برای پیام‌ها تاریخ انقضا تعیین کنید، برایشان کد عبور لحاظ نموده و هر زمان اراده کردید آن‌ها را باطل کنید. علاوه بر این، گزینه‌ی فوروارد، کپی، دانلود و پرینت نیز برای گیرنده غیرفعال خواهد شد. این ویژگی نسبتاً جدید است اما از تابستان 2018 تا حد زیادی مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. توجه داشته باشید که تا همین لحظه (این مقاله دارد نوشته می‌شود) هنوز برای G Suite به صورت سازمانی موجود نمی‌باشد. در ادامه با ما همراه شوید تا به شما آموزش دهیم چطور می‌شود با استفاده از حالت محرمانه، پیام‌ها را ارسال و دریافت کنید.

چگونه از حالت محرمانه‌ی جیمیل استفاده کنیم؟

جیمیل را راه‌اندازی کرده و برای شروع کردن پیام، روی گزینه‌ی  Compose بزنید. سپس روی دکمه‌ی Confidential mode در گوشه پایین سمت راست صفحه‌ی compose (ایجاد نوشتار) کلیک کنید.

 

 

سپس گزینه‌ای مخصوص تعیین تاریخ انقضا برای پیام خواهید داشت. همچنین می‌توانید پیام را جوری تنظیم کنید که به کد عبور نیاز داشته باشد. اگر کد عبور SMS را انتخاب کنید باید شماره‌ تلفن گیرنده را وارد کنید تا بتواند روی گوشی‌ خود کد عبور را ببینند. اگر هم No SMS passcode را انتخاب کرده باشید که کد را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود.

 

 

وقتی ایمیل ارسال شد، گیرنده روی گوشی‌ خود نوتیفیکیشنی با کد تأییدیه دریافت خواهد کرد. آن را روی فیلد کد عبور کپی کرده تا به پیام دسترسی پیدا نمایید.

 

 

نسخه‌ی دکستاپی نیز از همین مراحل تأییدیه استفاده می‌کند اما بالطبع با رابط کاربری متفاوتی. و چنانچه کد عبور SMS را انتخاب نکرده باشید، دریافت‌کننده ایمیلی جداگانه به همراه کد دریافت خواهد کرد.

این افزونه، چیز جدیدی است که جیمیل در بخش امنیت تعبیه نموده و با این کار در حقیقت لایه‌ی امنیتی دیگری به ایمیل‌های محرمانه‌تر و حساس‌تر شما کاربران اضافه شده است. در عین حال که این ویژگی امنیت بیشتری را به ارمغان آورده است اما این را هم به یاد داشته باشید که دریافت‌کننده همچنان می‌تواند از پیام و یا حتی عکس نمایشگر اسکرین‌شات بگیرد. با این حال، چنانچه ارسال پیام‌های مهم به گیرنده‌ای مطمئن دغدغه‌ی شماست این ویژگی می‌تواند گزینه‌ی خوبی برایتان باشد. خوشبختانه، این قابلیت در آینده‌ای نزدیک به G Suite (عنوان دیگر آن Google Apps است) اضافه خواهد شد. همچنین پیروی بحث‌های همیشگی‌مان بر سر امنیت بیشتر، مطمئن شوید که احراز هویت دوعامل را برای سیستم خود فعال کرده باشید.

 

[1] Gmail’s Confidential mode

 

منبع: کی بازار (فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اورجینال)، با دریافت انواع لایسنس‌های معتبر از تامین‌کنندگان جهانی این امکان را برای تمام کاربران فراهم آورده است تا در چند ثانیه، از خدماتی بین‌المللی لذت ببرند. در کی بازار امکان خرید لایسنس‌های اورجینال نرم افزار‌های کاربردی و امنیتی(ویندوز اورجینال، آفیس اورجینال، آنتی ویروس اورجینال، آنتی ویروس کسپرسکی، آنتی ویروس پادویش و آنتی ویروس نود 32) بصورت ارسال آنی فراهم آمده است.